Najpiękniejsze jaskinie Ameryki Płn. i Płd.


Strona główna -> Meksyk -> Najpiękniejsze jaskinie Ameryki Płn. i Płd.
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Natura potrafi tworzyć cudowne formacje, wykorzystując swoje możliwości rzeźbiarskie, jakie stwarza wiatr czy padające deszcze, płynąca rzeka, pierwiastki mineralne i roślinność, a także gorące promienie słoneczne. Efektem jej pracy wspomaganej przez czas bywają bajeczne krajobrazy, fantastyczne formacje skalne, wąwozy i wielobarwne twory, które stanowią cel pielgrzymek setek tysięcy turystów spragnionych piękna. Równie doskonały jest ten świat na powierzchni, jak i pod spodem, gdzie powstają fantastyczne jaskinie. Na świecie jest ich wiele, ale niektóre zapierają dech swoim fenomenem i niepowtarzalnością. Część można zwiedzać w Meksyku i USA, inne w obszarze Azji, a jeszcze inne w obrębie Europy.


Kryształowa Jaskinia w Naica dostępna jest jedynie dla naukowców

Kryształowa Jaskinia w Naica - Meksyk

Cueva de los Cristales - jest to jedno z najwspanialszych zjawisk, jakie stworzyła natura a swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim ogromnym kryształom, jakie powstały ze złóż selenu. Obraz wewnątrz do złudzenia przypomina fantastyczne sceny z „Supermena”. Gigantyczne kryształowe słupy zagradzają drogę i przecinają jaskinię we wszystkich kierunkach. Jaskinia znajduje się około 1 km pod ziemią i jest pozostałością po kopalni ołowiu, srebra i cynku. Tworzące się tu kryształy osiągają nawet 36 m wysokości. Jaskinia - zwana Kaplicą Sykstyńską kryształów znajduje się 300 metrów pod ziemią i zawiera kryształy selenitu osiągające 15 metrów długości. Nie można jej zwiedzać, a wchodzą tam jedynie naukowcy. Inną salą jest Jaskinia Mieczy, która niestety w wyniku eksploatacji została pozbawiona naturalnego uroku, a wiele kryształów stąd trafiło do muzeów. Specyfika tego miejsca jest też bardzo wysoka temperatura sięgająca 65 stopni Celsjusza, która utrudnia oddychanie i może nawet doprowadzić do śmierci.

Cacahuamilpa - Meksyk

Meksykański kompleks jaskiń leży w Parku Narodowym Grutas de Cacahuamilpa, w pobliżu miasta Taxco de Alarcon. Najważniejszym elementem tego miejsca jest zespół grot, zaliczany do największych na świecie. W kompleksie znajduje się 90 jaskiń. Mają łącznie ok. 75 kilometrów długości. Do zwiedzania udostępniono 20 z nich. W sąsiedztwie znajduje się też inny zespół grot Grutas de Carlos Pacheco. Ogrom największych sal jest porażający. Wysokość przekracza nawet 80 metrów. W większości z nich przygotowano oświetlenie elektryczne, a wycieczki oprowadzane są przez przewodnika, który opowiada o tym fascynującym miejscu. W dwóch innych grotach swój początek biorą rzeki.

Poco Encantado - Meksyk

W Parku Narodowym Chapada Diamantina w stanie Bahia znajduje się niesamowita jaskinia, w której ukryte jest najgłębsze podziemne jezioro świata. Zbiornik ma głębokość 36 metrów, ale woda w nim jest tak czysta, że można w niej zobaczyć skały i leżące na dnie pradawne pnie drzew. Niesamowitą atrakcją tego miejsca jest też słoneczny spektakl, jaki odgrywają promienie przedostające się przez skalny otwór. Zawarte w wodzie minerały zapewniają fantastyczne efekty optyczne. Co ciekawsze przez kilka miesięcy w roku takie zjawisko można też obserwować w nocy podczas pełni księżyca.

Jaskinie Sonora, USA, Texas

Swoją nazwę kompleks jaskiń zawdzięcza miejscowości, która znajduje się w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Jaskinie Sonora. Zawierają one unikatowe formacje skalne, w tym heliktyty - agrawitacyjne formy nacieku, przybierające kszałt nieregularnych zgrupowań niewielkich kryształków kalcytu lub aragonitu, które narastając tworzą formy drzewiaste. 

El Sótano de las Golondrinas – Meksyk

Jaskinia leży w głębokiej zalesionej pustce, ukryta przez wzrokiem ludzkim i jest uważana za najgłębszą jaskinię świata. Z lotu ptaka wygląda jak wielka dziura w zielonej poduszce lasu, a jej stosunkowo regularny kształt nasuwa na myśl otwór po wbiciu kija przez olbrzyma. Jaskinia stanowi jednak gratkę dla miłośników sportów ekstremalnych, ponieważ uprawiają oni tutaj skoki ze spadochronem. Ta dziura w ziemi ma kształt stożkowaty, jej całkowita głębokość, to 376 metrów, a średnica otworu – 60 metrów. Jaskinia nosi nazwę Jaskini Jaskółki, ale wewnątrz mają siedzibę zupełnie inne gatunki ptaków.

Cuevas de Bellamar – Kuba

Ten kubański kompleks jaskiń znajduje się w okolicy Hawany i znanego kurortu Varadero. Jaskinie słyną z przepięknych nacieków skalnych, stalaktytów i stalagmitów, które zdobią pomieszczenia sześciu sal i 17 galerii. Wiele z nich nosi swoje własne nazwy jak La Fuente del Amor czy La Galerna Coco Rallado. Specyfiką tego miejsca jest tez mikroklimat, który charakteryzuje się 100% wilgotnością oraz temperaturami w granicach 25-27 stopni. Do jaskiń prowadzi kamienne schody, wykute jeszcze w XIX wieku. Zwiedzanie rozpoczyna się od Sali zwanej Gotyk, która ma 80 metrów długości i 25 metrów szerokości. Całkowita długość dostępnych dla zwiedzających korytarzy i sal wynosi ok. 2,5 km. Część jaskiń jest przykryta wodą.

Gruta Lago Azul - Brazylia

Grota Lazurowa – bo tak brzmi wolny przekład brazylijskiej nazwy jest nazywana tak od znajdującego się w niej błękitnego jeziora. Jest ono widoczne po zejściu ok. 100 metrów w głąb jaskini, po 300 stopniach. Głębokość jeziora to 70 metrów, co stawia grotę w kategorii najgłębszych jaskiń świata. Wiek jaskini szacuje się na ok. 400 milionów lat, a na dnie jeziora znaleziono szczątki prehistorycznych zwierząt. Naukowców fascynuje tez kolor wody jeziora, gdyż nie ma w okolicy żadnego źródła o takiej barwie.

Czytaj też:

Najpiękniejsze jaskinie Europy

Najpiękniejsze jaskinie Azji i OceaniiMeksyk - miasta

Acapulco Campeche Meksyk stolica Monterrey Veracruz


Meksyk - co warto wiedziećMeksyk - Meksyk ciekawostki Meksyk ciekawostki
Jak Meksyk to i piłka nożna – narodowy sport Meksykańska kuchnia nie obejdzie się bez ...
Meksyk - Kuchnia meksykańska Kuchnia meksykańska
Kuchnia meksykańska jest wielką mieszanką kulturalną. Łączy w ...
Meksyk - Teotihuacan Teotihuacan
Teotihuacan – „miejsce, gdzie ludzie stali się bogami” – tak ...
Meksyk - Meksyk komunikacja Meksyk komunikacja
Meksyk to ciepły, słoneczny kraj, który może poszczycić się bogatą tradycja i niespotykaną, ...
Meksyk - Klimat w Meksyku Klimat w Meksyku
Meksyk znajduje się w południowej części Ameryki Północnej. Jest ...
Meksyk - Turystyka w Meksyku Turystyka w Meksyku
W Meksyku wyróżnić można osiem regionów turystycznych: ...
Meksyk - Chichen Itza Chichen Itza
Chichen Itza to największe z zachowanych do czasów współczesnych ruiny ...

Najpiękniejsze jaskinie Ameryki Płn. i Płd. - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies