Meksyk znajduje się w południowej części Ameryki Północnej. Jest położony nad Oceanem Spokojnym i Zatoką Kalifornijską, które otaczają go od zachodu oraz nad Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim, które oblewają Meksyk od wschodu.
Meksyk jest kraje wyżynno-górzystym.
Prawie 80% powierzchni tego kraju leży powyżej 1000 m n.p.m. W środkowej części północnego i środkowego Meksyku znajduje się rozległa Wyżyna Meksykańska. Jest ona otoczona górami krawędziowymi Sierra Madre Wschodnia i Sierra Madre Zachodnia. Północna część Wyżyny Meksykańskiej to tzw. Mesa Północna, która charakteryzuje się bezodpływowymi kotlinami, które rozdzielone są niskimi grzbietami gór. Natomiast Mesa Centralna znajduje się na południowym terenie Wyżyny Meksykańskiej. Jest to lawowy płaskowyż z kotlinowatymi obniżeniami. Meksyk jest krajem, w którym znajduje się wiele wulkanów. Są one przyczyną poważnych wstrząsów sejsmicznych.
Najmłodszy wulkan Paricutin pochodzi z 1944 roku i znajduje się na półwyspie Jukatan. Klimat Meksyku jest bardzo zróżnicowany. Wynika to z bardzo dużej rozciągłości południkowej kraju, która wynosi około 3000 km. Wpływ na klimat i warunki termiczne oraz opadowe ma także położenie Meksyku w strefie zwrotnikowej (Zwrotnik Raka) a także ukształtowanie terenu i odległość od oceanów. Na obszarach, które leżą na północ od Zwrotnika Raka dominuje klimat określany jako zwrotnikowy kontynentalny. Oznacza to, że na Wyżynie Meksykańskiej i w północnej części Sierra Madre Wschodnia jest sucho a na Półwyspie Kalifornijskim i w Sierra Madre Zachodnia skrajnie sucho.
Średnie roczne sumy opadów poza obszarami górskimi raczej nie przekraczają granicy 500 mm. Na południe od Zwrotnika Raka panują odmiany klimatów okołorównikowych, to znaczy klimat podrównikowy wilgotny panujący na Kordylierze Wulkanicznej i półwyspie Jukatan, klimat podrównikowy suchy występując w południowej części Sierra Madre Wschodniej oraz równikowy wybitnie wilgotny, który spotkać można w Chiapas. Na górskich terenach panują piętra klimatyczne. Piętra te wyróżnić można w zależności od wysokości nad poziomem morza. Na terenie Meksyku wyróżnia się cztery piętra klimatyczno-roślinne. Można także określić linię wiecznego śniegu. Przebiega ona w Kordylierze Wulkanicznej na wysokości ok. 4600 m n.p.m. Średnia temperatura w lipcu wynosi 33°C natomiast ciśnienie atmosferyczne jest zmienne i zależy od pory roku. Pora deszczowa występuje w okresie letnim – jedynie w północnej Kalifornii jest na odwrót. W grudniu temperatury w Meksyku dochodzą nawet do 27°C w Acapulco. Jest to dowód na to, że w Meksyku przez cały rok jest naprawdę bardzo ciepło. Okres od maja do października jest tam wilgotny i gorący, natomiast najgorętszy i najbardziej wilgotny czas to okres między czerwcem a wrześniem.